Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/fronteos/domains/i-plywanie.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601 Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/fronteos/domains/i-plywanie.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601

Rodzaje okularów pływackich

Źródło: Mike Dot Mike / Foter / CC BY-SA

Kupując okulary pływackie, zastanawiałeś się kiedykolwiek nad wyborem jakiego dokonujesz? Istnieje bowiem kilka rodzajów, i wcale nie chodzi o modele np. u jednego producenta, bowiem one różnią się właściwie kształtem i dopasowaniem, a także jakością wykonania. Jednak jest jeden główny czynnik decydujący o ich typie. Mianowicie materiał użyty na rantach szkieł. Materiał, który przylega bezpośrednio do twarzy. Przez to okulary dzielimy na trzy kategorie: oparte na gąbce, na gumce oraz szwedki. I właśnie o tym podziale jest ten artykuł.

OPARTE NA GĄBCE

W zasadzie te okulary nadają się tylko dla dzieci, osób początkujących, bądź pływających spokojniej, rekreacyjnie. Przy częstszym użytkowaniu łatwiej o odczuwalny dyskomfort. I choć okulary są wygodne w noszeniu, to jednak przez słabe przyleganie i dopasowanie, często może wlewać się woda.

Zalety:

 • wygodne w noszeniu,

Wady:

 • słabe dopasowanie i przyleganie – zapomnijmy o skokach do wody,

OPARTE NA GUMCE

Okulary tego typu są najczęściej spotykanymi na basenie i w sklepach. Zazwyczaj dobrze dopasowują się do oczu i tak samo dobrze przylegają, dzięki gumie przysysającej się do twarzy. Jednak, jednocześnie jest to minusem, bowiem tworzą w pewny stopniu „próżnie”, tym samym minimalnie zasysając oczy.

Zalety:

 • dobrze trzymają się twarzy,
 • po odpowiednim dopasowaniu, nie spadają przy skoku,

Wady:

 • czasami możliwy dyskomfort przy mocniejszym przyleganiu szkieł,
 • minimalne „zasysanie” oczu,

Istnieje jeszcze jeden typ oparty na gumce – przylegające (poprzednie były przysysające).

Zalety:

 • nie tworzą efektu „próżni”,
 • wygodne w noszeniu,

Wady:

 • wysoka cena,

SZWEDKI

W tych okularach nie zastosowano przejściowego materiału miedzy rantami szkieł, a nasza twarzą. Wykonane są z odpowiednio wyprofilowanego plastiku. Ich największą zaletą jest możliwość idealnego dopasowania do oczu, bowiem elementy w pudełku dostajemy jako „Zrób to sam”. Wszystko jest osobno. Przy pierwszym takim modelu, może trochę zająć odpowiednie wyregulowanie całości, ale przy kolejnych już jest łatwiej. Okulary dobrze przylegają i nie spadają. Wadą jest jakość materiału użytego do wykonania gumek, trzymających okulary przy twarzy, a także możliwy chwilowy dyskomfort przy przejściu z innych okularów, ale zazwyczaj szybko mija i wydają się wygodniejsze od poprzednich.

Zalety:

 • możliwość idealnego dopasowania,
 • niska cena,

Wady:

 • możliwy chwilowy dyskomfort przy pierwszym pływaniu,
 • kiepska jakość wykonania gumki (w porównaniu do innych typów, tutaj dość szybko chlor sieje zniszczenie, gumka z czasem stopniowo będzie sztywnieć, parcieć, aż końcu pęknie. Jeśli tak się stanie, można wykorzystać starą dętkę rowerową. Wyciąć odpowiedniej długości, 1 cm szerokości pasek i już taka gumka nie będzie sprawiać nigdy problemu. Wcześniej trzeba tylko dobrze wymoczyć np. w płynie do naczyń, by zszedł nieprzyjemny zapach).