Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/fronteos/domains/i-plywanie.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601 Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/fronteos/domains/i-plywanie.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601

Jak nauczyć dziecko pływać?

Źródło: Ronmerk / Foter / CC BY

Nauczanie pływania swojego dziecka jest zadaniem dość czasochłonnych, ale dużo łatwiejszym, jeśli sami posiadamy już taką umiejętność. Oczywiście bez niej, mamy trochę utrudnioną pracę,  ale kierując się poszczególnymi zaleceniami i wkładając w naukę relatywnie więcej wysiłku, możemy osiągnąć ten sam cel.

Oswajanie z wodą

Pierwszym krokiem powinno być oswojenie dziecka z wodą. Traktując to pobieżnie, dalsze etapy mogą stać się niemożliwe. Nie czując się swobodnie, dziecko nie skupi się w odpowiednim stopniu na powierzonych zadaniach. Mimowolnie będzie chociażby podkurczać palce stóp. Jeśli mówimy o niemowlakach, to sprawa jest znacznie łatwiejsza. W końcu dziewięć miesięcy w środowisku wodnym zrobiło swoje. Dzięki temu, do ok 8-go miesiąca życia nie boi się ono wody, a także posiada już pewne odruchy (nie otwiera ust podczas zanurzania główki, odpycha się stopami). Z czasem to wszystko zanika wraz z wiekiem i koniecznym staje się ponowne oswajanie. Najlepiej zabierać dziecko na basen dopiero po ukończonych 3 miesiącach.

Pierwsze zadania

Idealnym rozwiązaniem przy oswajaniu są wszelkie gry i zabawy, zaś jeszcze lepiej, jeśli mają miejsce z rówieśnikiem/rówieśnikami. Woda powinna sięgać maksymalnie do ramion (z niemowlakami nie ma to już znaczenia). Należy pamiętać, by ciągle mieć na oku swoje pociechy, a także, by zadania, jakie będziemy im powierzać, nie trwały dłużej niż 10-15 minut. Warto stosować przerwy, nie tyle w celu samego odpoczynku, ale zapobiegnięciu znudzeniu dziecka. W tym kroku powinniśmy przyzwyczaić je do zanurzania twarzy i głowy. Mogą wiązać się z tym spore problemy. Wlewająca się woda do uszu, chlor szczypiący w oczy, bądź dostający się do nosa, nie jest zbyt przyjemny, zwłaszcza dla najmłodszych. Spróbujmy wpierw sprawić, aby samo chlapało sobie twarz i zanurzało ją w wodzie. Możemy brać ze sobą na pływalnie jakiś krążek (np.hokejowy) lub inną rzecz, która będzie interesować dziecko. Ważne tylko, by tonęła. Niech się nią bawi na płytkiej wodzie, rzuca i wyławia z dna. Możecie nurkować i wyciągać przedmiot na zmianę. Sprawi to dziecku większą zabawę, a przy okazji może uda się go „zmusić” w ten sposób do zanurzania głowy.

Początki nauki stylów pływackich

Kolejnym etapem będzie poproszenie malucha, by kładł się na plecach, z czasem na klatce piersiowej. Możemy złapać jego ręce i przechadzać się po basenie. Niech poczuje frajdę z prześlizgiwania się po wodzie. Później może ćwiczyć płynne przechodzenie z jednego położenia do drugiego. Dajmy mu w równoległym zadaniu zanurzanie głowy i wypuszczanie powietrza nosem. Naukę najlepiej rozpoczynać od stylu grzbietowego, poprzez kraul, styl klasyczny, aż do motylkowego.  (TUTAJ możesz przeczytać artykuł o podobnej tematyce, dotyczący już starszych).
Ćwiczenia:

  • Ćwicz z dzieckiem wstrzymywanie oddechu, bawcie się razem, kto dłużej wytrzyma. Taka rywalizacja powinna je zainteresować. Pamiętaj tylko, by dawać mu fory. Nikt nie lubi ciągle przegrywać
  • Niech położy się na plecach, podtrzymuj je ręką pod odcinkiem lędźwiowym, poproś, by spróbowało pracować nogami. Prawdopodobnie w pierwszych próbach będzie bardzo uginać kolana. Pokaż mu, co robi źle, jak powinien wyglądać prawidłowy ruch. Bądź przy tym cierpliwy i nie oczekuj zbyt wiele.
  • Pokaż jak pływać pieskiem. Stań w 1-2 metrowej odległości od niego, oczekując, by podpłynęło do Ciebie, naśladując te ruchy. Stopniowo zwiększaj dzielącą was odległość oraz głębokość wody.
Pamiętaj, by:
  • nie wrzucać dziecka do wody, ani nie robić czegoś wbrew jego woli. Możesz otrzymać w zamian zgoła odwrotne skutki;
  • mieć pociechę na oku przez cały czas;
  • powierzać dziecku zadania odpowiednie do jego wieku;
  • niemowlaki nie przebywały zbyt długo w wodzie, mogą się szybko ochłodzić. Na niektórych basenach są wydzielone specjalne, cieplejsze brodziki właśnie dla najmłodszych.